Amikor a szerves hulladék pénzt takarít meg a költségvetésben

A kommunális hulladékkal kapcsolatos költségek, valamint a hulladék mennyisége folyamatosan növekszik. A jövőben ezek a tételek tovább fognak növekedni a hulladékgyűjtés, hulladéklerakás emelkedő költségeinek és a fogyasztás folyamatos növekedésének következtében.
Becslések szerint a kommunális hulladék mennyisége évente 21 millió köbméter, az egy főre jutó mennyiség kb. 430 kg/fő évente. A kommunális hulladék kb. 35-45%-a kertekből és konyhákból származó biológiailag lebomló hulladék. Becslések szerint Európában éves szinten kb. 70-100 millió tonna biohulladék keletkezik.

Annyira gazdagok vagyunk, hogy milliókat áldozzunk a hulladék kezelésére? A hulladék költségei természetesen növekedni fognak. Amennyiben a jelenlegi rendszerben nem eszközlünk változást, úgy a településeken, városokban élő lakosok kiadásait növeljük. Mit tehetünk? Ha megoldásokat és megtakarítási lehetőségeket keresünk a jelenlegi rendszerben, nagyon bíztató eredményeket kapunk.

A jogalkotásban is érezhető a biohulladék kezelésének fontossága. A 2012. évi CLXXXV. törvény 92§ szerint
a települési hulladék részeként lerakásra kerülő biológiailag lebomló szervesanyag-mennyiséget - a települési hulladéklerakóban évente lerakott hulladék mért összetételét és az összetevők tömeg szerinti megoszlását alapul véve - az 1995-ben országos szinten képződött, a települési hulladék részét képező biológiailag lebomló szervesanyag-mennyiséghez képest 2016. július 1-jéig 35%-ra, azaz 820 000 tonna alá kell csökkenteni.
A technológia és a bevezetési költségek túl magasak ahhoz, hogy egy központi komposztálót hozzunk létre, mindemellett a hulladék begyűjtése, elszállítása, komposztálása, majd a komposzt visszaszállítása meglehetősen drága mulatság.
A fenn említettekre tekintettel a leghatékonyabb megoldásnak a házi komposztálás bevezetését találjuk. A lakosok egy egyszerű rendszerhez férnek hozzá, amelynek keretében az önkormányzat gondoskodik a biohulladék és a biológiailag lebomló hulladék elkülönített gyűjtéséről. Ez a jelenség Európában évek óta megfigyelhető. A hatóságok véleménye szerint ez a rendszer nem csak segít a biohulladék elkülönítésében és csökkenti a kommunális hulladék mennyiségét, hanem az önkormányzat költségvetésében is jelentős csökkenést érhet el.
A rendszer sikeres bevezetése

A bio- és biológiailag lebomló hulladék házi komposztálókban történő gyűjtésének bevezetési költségei meglehetősen alacsonyak a gyűjtés költségeihez képest, ahol a technológiai befektetések mellett havonta is fizetnünk kell a szolgáltatásért. Ha a fent említett mód mellett dönt az önkormányzat, az több okból ésszerű döntés. Először is, csökkenti a gyűjtés és hulladéklerakás költségeit, és jelentős megtakarítást érhet el az egyéb járulékos költségek terén is. Emellett a folyamat rendkívül hatékony, és a környezet számára is kedvező megoldás, amely gazdaságilag is életképes.Végül, de nem utolsó sorban: a házi komposztálás megelőzi azt, hogy a biohulladék kérdése ne maradjon egy képzeletbeli hulladékkezelési cél. Mindenképp értékes pénzt teremt az önkormányzatnak, amelyet jelentőségteljesebb dologra is fordíthat, mint a szemét.
Már vannak olyan cégek a piacon, amelyek biohulladékkal kapcsolatos kérdésekre, házi komposztálásra szakosodtak, és számos szolgáltatást nyújtanak az önkormányzatok számára. Egy komplex bevezetési rendszer már elérhető, melynek keretében önkormányzatok a rendszer bevezetésével együtt vehetnek igénybe szolgáltatásokat, mint például lakossági kérdőív a házi komposztálás bevezetéséről, gazdasági elemzés, a jelenlegi hulladékgazdálkodási rendszer elemzése, információs kampány, minőségi termékek nyújtása, és folyamatos együttműködés annak érdekében, hogy a biohulladék aránya csökkenjen a kommunális hulladékhoz képest, ezáltal csökkentve a kommunális hulladék mennyiségét is.


Végső soron a lakosok élvezhetik a legnagyobb előnyét a házi komposztálásnak, mivel az önkormányzat jóvoltából megoldódnak a biohulladékkal kapcsolatos problémák, és nem kell bonyolult rendszerekért magas költségeket fizetniük. A helyi önkormányzatok gyakran veszik át úgy a hulladékkezelési rendszert, ahogy volt, ahogy azelőtt évekig működött, számos hibával és felesleges költséggel. Mindemellett vannak olyan önkormányzatok is, amelyek proaktívan elkezdték a meglévő rendszer reformját, mely jó kezdeményezés a biohulladék szétválasztására.
Miért nem dönt Ön is a házi komposztálás mellett?
Szerző: Czinger Erik / JRK Waste Management